Пошук

Яндекс.Метрика
Здолбунівська районна станція юних техніків
Головна | Реєстрація | Вхід
Каталог файлів


Головна » Файли » Мої файли

Конспект заняття з судномоделювання
[ Викачати з сервера (90.0 Kb) ] 26.04.2013, 16:43:04

Тема: Вітрила яхти. Практична робота "Виготовлення гроту.

Мета: Навчальна: пояснити учням будову, принцип дії та історію виникнення вітрил; розвинути конструкторську творчість гуртківців.

Виховна: виховувати делікатність, уважність, наполегливість, старанність.

Розвивальна: розвивати пізнавальні можливості по темі «Виготовлення яхти з фанери та картону».

Обладнання: модель яхти, шаблон гроту, тканина, нитка, голка,взуттєва нитка, ножиці, олівець.

Тип заняття: комбіноване.

Форма заняття: пояснення, інструктаж, показ готового виробу, обговорення етапів роботи, самостійна практична робота.

Ключові поняття: вітрило, стаксель, грот.

Хід заняття:

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1.Підготовка робочих місць керівником гуртка

2.Попереднє ознайомлення гуртківців з робочими матеріалами.

3.Перевірка присутніх учнів.

4.Заповнення журналу гурткової роботи.

5.Активізація опорних знань.

6.Мотивація навчальної діяльності гуртківців.

-         Для чого кораблям вітрила?

-         Як ви вважаєте, з чого виготовляються вітрила?

7.Повідомлення теми і мети заняття.

Тема сьогоднішнього заняття: "Вітрила яхти. Практична робота Виготовлення гроту. Ми вивчимо для чого суднам вітрила, як вони працюють, а також виготовимо частину вітрил для вашої яхти.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1.Будова, принцип дії та історія виникнення вітрил.

Розповідь керівника гуртка

   Вітрило  будь-яка поверхня, призначена в якості рушія для створення тяги під впливом вітру.

   Вітрила зазвичай використовуються як морський рушій для обладнання вітрильних суден - яхт, кораблів. У торгівельному сполученні, риболовлі та інших комерційних використаннях, вітрила були заміщені такими видами рушіїв, як двигун внутрішнього згоряння. Це відбулося протягом 20-го століття. В наш час вітрило залишається популярним лише у галузі відпочинку і спорту.

   Найпопулярнішими видами вітрильників є невеликі яхти, які мають два косі вітрила: грот та стаксель. Грот приєднаний до щогли і до гіка та простягається назад, стаксель приєднується до щогли у верхній частині і простягається вздовж штага до носу судна.

   Вітрила поділяються за призначенням на косі і прямі. Косі вітрила застосовуються для ходу як за вітром, так і проти напрямку вітру (під деяким кутом), а прямі — лише за вітром. За формою вітрила зазвичай трикутні або чотирикутні, причому косі найчастіше трикутні, а прямі — майже завжди чотирикутної форми.

   Косі вітрила набагато поширеніші. Всі яхти використовують цей тип вітрил, коли вітрила розташовані паралельніше до кіля судна і розкріплені спереду та ззаду більше, ніж з бортів судна.

Історія розвитку вітрил

   Найбільш ранні зображення вітрил відомі зі Стародавнього Єгипту близько 3200 років до н.е. Тоді плавали на очеретяних човнах по річці Ніл. Греки і фінікійці почали плавати на вітрильниках з торгівельною метою, близько 1200 років тому. Тоді використовувалися прямі вітрила.

   Трикутне косе вітрило було винайдене в Середземномор'ї. У 16 – 19  століттях інші види косого вітрильного озброєння були розроблені в Європі, такі як стаксель, що поліпшило здатність європейських мореплавців плавати проти вітру.

 Частини вітрила

   Косе трикутне вітрило має зазвичай передній, задній та нижній краї, які називаються відповідно передньою, задньою і нижньою шкаторинами. Кожен кут має свою назву: верхній кут — фаловий (там кріпиться фал за який вітрило піднімають на щоглу), задній — шкотовий (там кріпиться шкот для керування положенням вітрила), передній - галсовий. На прямих чотирикутних вітрилах краї називаються верхньою, нижньою, правою і лівою шкаторинами.

Виробництво вітрил

   У старі часи розкрій і пошиття вітрил вважався мистецтвом, майстерним навиком, що визначався досвідом. Тепер вітрила шиються за допомогою комп’ютерних програм та спеціальних плотерів, які вирізають частини вітрила з листових матеріалів  - нерозтяжних волокон (нейлон, кевлар, вуглецеве волокно) і склеюють їх.

2. Технологія виготовлення виробу.

   Тепер ви знаєте, як працюють вітрила і з яких основних частин вони складаються. Ми спробуємо для нашої яхти виготовити найбільшу частину вітрила, яка називається грот.

   Для цього нам потрібні ножиці, олівець, голка, нитка, тканина, взуттєва нитка, олівець. Увесь необхідний матеріал лежить на ваших партах. За допомогою шаблона перенесемо розміри гроту на тканину і акуратно виріжемо ножицями. Згодом до країв вирізаної викройки нам необхідно пришити взуттєву нитку. Робота ця клопітка і тонка, а отже не любить поспіху.

3. Правила техніки безпеки та гігієни праці 

4. Практична робота.

   В ході практичної роботи гуртківці самостійно виготовляють виріб. Керівник гуртка надає поточні інструктажі та пояснення. Слідкує за правильною організацією робочих місць, вносить свої корективи. Нагадує про охайність під час виконання роботи.

5. Закріплення нового матеріалу.

     - З яких основних частин складаються вітрила?

     - Які вітрила використовуються на яхтах?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Оцінювання якості пошиття виробу.

   Керівник гуртка відбирає декілька дитячих робіт для колективного обговорення, залучає гуртківців до активного оцінювання їх якості.

2. Обговорення виконаної роботи.

   Керівник дає словесну оцінку виробам, вказує на недоліки та помилки.

3. Підсумок заняття.

   - Що ми сьогодні з вами вчилися виготовляти?

   - Чи сподобалося вам сьогоднішнє заняття?

4. Прибирання робочих місць

Категорія: Мої файли | Додав: ЗСЮТ
Переглядів: 877 | Завантажень: 130 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018